On the Polish Soccer Skills camps we run skills tests, basing on which the best players are classified. Next the Winners, who are awarded with foreign training for free, are chosen. Each year 18 players of  7-19 years of age have the chance to win a trip abroad.

Until now, the Winners have been to Chelsea London, AC Milan, Ajax Amsterdam, Feynoord Rotterdam, PSV Eindhoven, Nec Nijmegen, FC Barcelona, Espanyol Barcelona, Real Zaragoza, Real Madrid, Atletico Madrid, Rayo Vallacano, Bayern Munich, Manchester United and Manchester City. 

The Winners of the Summer Camps 2017

Category 18-19 years old: Adam Pasternak - FV Eintracht Niesky (Niemcy)

Category 17 years old: Michał Rostkowski - Stadion Śląski

Category 16 years old: Jan Bieniek - FC Wrocław

Category 15 years old: Filip Rojek - UKP Olimpiakos Żerniki

Category 14 years old: Jakub Poterski - Mieszko Gniezno

Category 13 years old: Patrik Gasiorowski - Red Star Penzing (Austria)

Category 12 years old: Jan Dziemidowicz - AS Stomil Olsztyn

Category 11 years old: Mateusz Duda - Polonia Stal Świdnica

Category 10 years old: Max Pawłowski - Olimpia Grudziądz

Category 9 years old: Mikołaj Jasiński - AP Żyrardów

Category 6-8 years old: Maksymilian Czyżykowski - MKS Debrzno


Girls category 6-12 years old: Zuzanna Grzywińska - Gryf Tczew

Girls category 13-19 years old: Julia Mazurek - UKS Widok Lublin

 

Goalkeeper Category 6-12 years old: Alan Andrzejewski - WKS Śląsk Wrocław

Goalkeeper Category 13-19 years old: Robert Jaoko - Gwardia Warszawa

The Winners of the Winter Camp 2017

A Category (17-19 years old): Filip Jeżewski, Żory, śląskie

B Category (15-16 years old): Wiktor Smołaga, Żerków, wielkopolskie

C Category (13-14 years old): Mateusz Karol, Biskupiec, warmińsko-mazurskie

D Category (11-12 years old): Antoni Kulawiak, Jabłonka, małopolskie

E category (9-10 years old): Natan Borkowski, Nałęczów, lubelskie

F Category (6-8 years old): Oskar Biliński, Sochocin, mazowieckie

Girls Category: Roksana Polańska, Czarlin, pomorskie

Goalkeeper Category: Robert Jaoko, Warszawa, mazowieckie

The Winners of the Summer Camps 2016

A1 Category (18-19 years old): Piotr Ogiński
A2 Category (17 years old): Jakub Kostuj
B1 Category (16 years old): Kamil Pędziwiatr
B2 Category (15 years old): Wiktor Smołaga
C1 Category (14 years old): Tim Schopinski
C2 Category (13 years old): Aleksander Buksa
D1 Category (12 years old): Mateusz Karol
D2 Category (11 years old): Antoni Kulawiak
E1 Category (10 years old): Oskar Droździk
E2 Category (9 years old): Paweł Zastępa
F1 Category (6-8 years old): Jan Lepak


Girls Category (7-12 years old): Marta Krukowska
Girls Category (13-19 years old): Julia Mordel

Goalkeeper Category (7-12 years old): Filip Piwowarczyk
Goalkeeper Category (13-19 years old): Robert Jagiełło

The Winners of the Winter Camps 2016

A Category (17-19 years old): Beniamin Ilnicki (SKS Gwarek Zabrze)

B Category (15-16 years old): Jakub Urban (KKP Korona Kielce)

C Category (13-14 years old): Filip Barabasz (CWKS Resovia Rzeszów)

D Category (11-12 years old): Jan Bonikowski (Olimpia Grudziądz S.A)

E category (9-10 years old): Paweł Zastępa (UKS Spiders Krapkowice)

F Category (6-8 years old): Dominik Jakubowski (MKS Orzeł Trzcińsko-Zdrój)

Girls Category: Agata Mazurek (Klub Sportowy Bronowianka)

Goalkeeper Category: Mikołaj Kalarus (LKS Orlęta Kielce)

The Winners of the Summer Camps 2015

A Category (17-19 years old): Dawid Mencner (LZS Pruchna), Oskar Mazerant (GKS Bełchatów)

B Category (15-16 years old): Jakub Skąpski (Poznańska 13stka), Rafał Sobczak (Amator Maszewo)

C Category (13-14 years old): Karol Garbacz (Resovia Rzeszów), Jan Szczerbaniewicz (Skra Częstochowa)

D Category (11-12 years old): Antoni Owczaruk (Greifswalder FC - Niemcy), Karol Łysiak (Stal Mielec)

E Category (9-10 years old): Jan Bonikowski (Olimpia Grudziądz), Kacper Masiak (KP Unia Racibórz)

F Category (7-8 years old): Emil Zasada (UKP Zielona Góra), Natan Borkowski (Motor Lublin)

Girls Category (7-12 years old): Dominika Ducal (MUKS Praga Warszawa)
Girls Category (13-19 years old): Asia Trybus (Unia Kunice)

Goalkeeper Category (7-12 years old): Kacper Zieliński (MOSIR Piła)
Goalkeeper Category (13-19 years old): Robert Jagiełło (Vinstra Fron Fotball - Norwegia)

The Winners of the Winter Camps 2015

A Category (17-19 years old): Adam Niemyjski

B Category (15-16 years old): Damian Jędrzejczyk

C Category (13-14 years old): Filip Barabasz

D Category (11-12 years old): Maksymilian Trębacki

E Category (9-10 years old):Jan Bonikowski

F Category (7-8 years old):  Mikołaj Szkiela

The Winners of the Summer Camps 2014

A Category (17-19 years old): Mateusz Kunik - CF Cordoba, Michał Żebrakowski - Stal Rzeszów

B Category (15-16 years old): Oskar Mazerant - GKS Bełchatów, Marcin Poręba - Arka Gdynia

C Category (13-14 years old): Kacper Kaczorowski - Polonia Warszawa (ex aequo), Jan Klimek - AP Profi, Daniel Ściślak - MOSIR Jastrzębie (ex aequo)

D Category (11-12 years old): Cezary Mitas - Escola Varsovia, Michał Sadowski - Lechia Gdańsk

E Category (9-10 years old): Miłosz Brzozowski - Greifsvalder SV 04, Antoni Owczaruk - Greifsvalder SV 04

F Category (7-8 years old): Fabian Bodek - Gryf Kamień Pomorski, Kacper Gołębiewski - Piast Strzelce Opolskie

The Winners of the Winter Camps 2014

A Category (17-19 years old): Bartosz Waś, Ostrołęka, Mazovia Province,

B Category (15-16 years old): Jakub Skąpski, Poznań, Wielkopolskie Province,

C Category (13-14 years old): Jan Klimek, Rząska, Małopolskie Province,

D Category (11-12 years old): Ksawier Chrzanowski, Toruń, Kujawsko-Pomorskie Province,

E Category (9-10 years old): Norbert Pacławski, Adamówka, Podkarpackie Province,

F Category (7-8 years old): Maciej Złotkowski, Konstancin Jeziorna, Mazovia Province. 

The Winners of the Summer Camps 2013

A Category (17-19 years old): Paulina Zawiślak - Medyk Konin, the Poland national team U19, Dawid Rogalski - London, England,

B Category (15-16 years old): Adam Niemyjski - Drukarz Warszawa, Olaf Martynek - Młodzik Radom, 

C Category (13-14 years old): Daniel Ściślak - Lech Poznań, Michał Skóraś - MOSiR Jastrzębie,

D Category (11-12 years old): Dawid Kazek - Sprint Katowice, Krystian Wasiluk - Lechia Gdańsk,

E Category (9-10 years old): Filip Wilak - Lech Poznań, Franciszek Polowiec - FCB Escola Varsovia,

F Category (7-8 years old): Miłosz Detmer - DAP Toruń, Jan Bonikowski - Olimpia Grudziądz.

The Winners of the Winter Camps 2013

A Category (17-19 years old): Michał Kantor, Czarny Dunajec,

B Category (15-16 years old): Michał Żebrakowski, Trzebownisko,

C Category (13-14 years old): Michał Skóraś, Jastrzębie Zdrój,

D Category (11-12 years old): Hubert Matras, Inowrocław,

E Category (9-10 years old): ex aequo Ksawier Chrzanowski, Toruń and Karol Łysiak, Gorzyce,

F Category (7-8 years old): Antoni Wrębiakowski, Świnoujście.

 

The Winners of the Camps 2012

Age category 8-10 years old: Igor Peroń, Jan Dołężka and Filip Marchwiński

Age category 11-12 years old: Jakub Cichy, Łukasz Peroń, Maksymilian Szwak

Age category 13-14 years old: Adrian Małachowski, Nikodem Jakubiak, Mateusz Olejarka

Age category 15-16 years old:  Szymon Tutaj, Krystian Matuszewski, Jeremi Miller

The Winners of the Camps 2011

Age category 8-10 years old: Antek Sienkiel, Błażej Czuban

Age category 11-12 years old: Oskar Repka, Marcin Poręba

Age category 13-14 years old: Hubert Adamczyk, Nikodem Jakubiak

Age category 15-16 years old:  Jakub Łukowski, Adrian Sitek

 

 

 

The Winners of the Camps 2010

Age category 8-10 years old: Kryspin Karbownik, Błażej Szczepanek, Patryk Szlicht

Age category 11-12 years old: Oskar Repka, Hubert Adamczyk, Nikodem Jakubiak

Age category 13-14 years old: Mateusz Kunik, Piotr Zieliński, Szymon Tutaj

Age category 15-16 years old:  Tomasz Koziorowski, Albert Wywioł, Alexander Jaskólski

 

 

 

The Winners of the Camps 2009

Age category 8-10 years old: Oskar Repka

Age category 11-12 years old: Piotr Zieliński

Age category 13-15 years old: Tomasz Koziorowski.

 

 

 

 

The Winners of the Camps 2008

Age category 7-10 years old: David Kabicek (ČAFC Praha), Nikodem Jakubiak (Błękitni Stargard Szczeciński)

Age category 11-12 years old: Mateusz Kunik (Znicz Pruszków), Marcel Koziorowski (SKP Słupca)

Age category 13-15 years old: Tomas Kabicek (FC Motorlet Praha), Tomasz Koziorowski (Warta Poznań).